دستگاه دوربین خودرو (جعبه سیاه خودرو/dash cam) چه تفاوتی با دستگاههای ردیاب و رهیاب دارد؟

ردیاب:

ردیاب دستگاهی است که داخل خودرو و معمولا به صورت مخفی نصب میشود. در واقع یک دستگاه GPSonline است . نیازمند به یک سیم کارت است. کار اصلی این دستگاه ارسال اطلاعات مربوط به موقعیت خودرو است.  شما از طریق اینترنت به یک سایتی که از طرف فروشنده معرفی میشود، وارد شده و در آنجا موقعیت مکانی خودرو خود را مشاهده میکنید. بسته به نوع دستگاه و تنظیمات شما، اطلاعات میتواند به صورت پیامکی و یا بوسیله اینترنت ارسال شود. دقت این دستگاهها بسیار متفاوت است. اگر همه چیز خوب و منظم باشد یعنی دستگاه با کیفیت باشد و وضعیت GPRS خط داخل دستگاه هم خوب باشد و پوشش آنتن هم مناسب باشد و سایت مورد نظر هم خوب کار بکند ، نتیجه قابل قبول است. این دستگاهها تنوع زیادی دارند با امکانات جانبی متنوع. آنچه که به صورت عامیانه به آن GPSخودرو میگویند همین دستگاه ردیاب است. برای پیگیری خودروی سرقتی نیر این دستگاه میتواند کمک کند.

رهیاب :

رهیاب دستگاهی است که داخل خودرو نصب میشود و نیاز به یک مونیتور هم دارد. این دستگاه نیز در واقع یک GPS است. کار اصلی آن تعیین مسیر است. شما مقصد خود را مشخص میکنید و دستگاه به شما مسیرهای پیشنهادی و اطلاعات مرتبط با آن را بر روی مونیتور ارائه میکند. رهیابها از جهت کارائی  تفاوت چندانی با هم ندارند. این دستگاه کمکی به ردیابی خودروی سرقتی نمیکند. معمولا این دستگاهها نیازمند به روز رسانی نقشه هستند.

دروبین خودرو یا جعبه سیاه خودرو :

جعبه سیاه خودرو در واقع یک سیستم مداربسته خودرو است که اضافه بر فیلم داخل و بیرون خودرو، GPS هم دارد، صدای داخل را هم ضبط میکند، حسگر تشخیص ضربات هم دارد و….که اطلاعات کامل را در قسمتهای مرتبط مطالعه بفرمایید. جعبه سیاه خودرو نیازی به سیم کارت و مونیتور ندارد. از طریق  GPS دستگاه، سرعت، ساعت، تاریخ و مسیر و نقشه حرکت همه ثبت و ضبط میشود و در زمان بازبینی فیلمها و تصاویر این اطلاعات نیز مشاهده میشود. این دستگاه در پیشگیری از سرقت و حوادث و پیگیری اتفاقات بسیار موثر است. جعبه سیاه خودرو نیازمند به روزرسانی نقشه نیست. جعبه سیاه خودرو کمکی به ردیابی خودروی سرقتی نمیکند.