بله .  CARPA 1300  آخرین مدل 2 کاناله دوربین خودرو است.راهنمای نصب- دوربین خودرو - یکتانگر

راهنمای نصب - دوربین خودرو

مطابق با تصویر دفترچه راهنما، هر بسته شامل یک دستگاه 2 دوربین، یک حافظه 64G ، یک کابل برق ، یک بسته چسب و بست کمربندی و یک دفترچه راهنماست.

خیر. داخل هر بسته یک عدد حافظه  64G به همراه نرم افزار مورد نیاز قرار دارد که از کشور کره ارسال می شود.
در مدل CARPA1300 از حافظه 64G نیز پشتیبانی میشود.

خیر. توان مصرفی دستگاه 25/. آمپر است که در واقع تاثیر قابل توجهی ندارد با این وجود دستگاه دارای یک حسگر هوشمند است وچانچه خودرو روزهای زیادی خاموش بماند و توان باطری خودرو از حد مشخصی کمتر شود دستگاه به صورت خودکار خاموش می شود.

برای پاسخ به این سوال توجه به چند نکته ضروری است
اول:
این دستگاه تصاویر و اطلاعات مورد نیاز را در فایلهای 3 دقیقه ای ذخیره میکند یعنی هر 3 دقیقه دو فایل جدید درست میشود یکی مربوط به فیلمهای بیرون و یکی مربوط به فیلمهای داخل خودرو.

دوم:
عموما اکثر دستگاههای جعبه سیاه خودرو، نهایتا از حافظه 32G پشتیبانی میکنند.
البته مدلهایی وجود دارد که دارای 2 محل قرار گیری حافظه هستند و 2 عدد کارت حافظه درون آنها جای میگیرد. این مدلها ابعاد نسبتا بزرگتری دارند و چندان مناسب نصب روی شیشه اتومبیل نیست.
بعضی از مدلها هم از هارد برای ضبط اطلاعات استفاده میکنند که در این نوع، دوربینها باید جداگانه نصب شوند، محل ذخیره سازی هم جداگانه نصب میشود. این مدلها اگر جنس با کیفیتی داشته باشند از لحاظ قیمیتی چندین برابر گرانتر هستند.

و اما پاسخ نهایی:
با حافظه 64G ، دستگاه 20 ساعت کامل برای هر دو دوربین با کیفیت HD ضبط میکند. به عبارت دیگر اگر دستگاه دائم روشن باشد بعد از 20 ساعت حافظه پر میشود و خود دستگاه به صورت اتوماتیک اولین فایل 3 دقیقه ای را پاک میکند و فایل جدیدی جایگزین میشود. یعنی شما همیشه 20 ساعت آخر را خواهید داشت.
در مدل 1300 شما میتوانید ضبط خود را در حالت motion detection یا تشخیص حرکت قرار دهید. به عبارت دیگر در این حالت تا زمانی که حرکتی از طرف دستگاه تشخیص داده نشود چیزی ضبط نمیشود اما به محض تشخیص شی و حرکتی در داخل و یا اطراف خودرو به صورت خودکار ضبط آغاز میشود. بنابراین مدت زمان ضبط به میزان حرکتهای اطراف خودرو بستگی دارد.
اگر طوری برنامه ریزی کرده اید که دستگاه فقط در زمان روشن بودن خودرو کار میکند، مدت زمان ضبط بیشتری خواهید داشت.
توجه داشته باشید که تمام این موارد به صورت اتوماتیک انجام میشود و اصلا  نیازی به توجه شما ندارد….این دستگاه هیج نیازی به مدیریت و کاربری شما ندارد.

1 – بررسی گواهی از مبدا:
چنانچه شما وارد کننده کالایی هستید که به صورت رسمی ثبت سفارش شده و قرار است از ورودیهای رسمی گمرک کشور وارد و ترخیص شود، ملزم به ارائه گواهی از مبدا هستید.
گواهی مبدأ سندی است که کشور تولید کننده ( سازنده ) کالای مورد نظر را مشخص می نماید. این سند توسط اتاق بازرگانی کشور صادر کننده کالا ( کشور فروشنده ) صادر می گردد.خریدار که فرسنگ ها با فروشنده فاصله دارد، هر گاه در مورد ” کشور مبداء ” و کیفیت و مشخصات کالا بخواهد اطمینان حاصل کند، ترجیحاً به گواهی مبداء که تحت ضوابطی خاص و با رعایت قواعد و اصولی که حاکم بر تعیین مبداء صحیح کالا است و توسط اشخاص ذی صلاح صادر و تصدیق می شود، بیش از هر چیزی بها می دهد.
جعبه سیاه خودرو با نام تجاری CARPA  توسط شرکت یکتانگر ارتباطات اصفهان به صورت رسمی  از ورودی گمرک جمهوری اسلامی ایران و با ارائه گواهی از مبدا صادر شده از کشور کره جنوبی ، وارد میشود.

2- بررسی گواهی نمایندگی:
معمولا تولید کنندگان معتبر پس از اطمینان از صحت فعالیتهای اقتصادی و توان علمی و فنی طرف قراردادشان، جهت رسمیت بخشیدن به فعالیت تجاری خود و جلوگیری از سوء استفادهای رایج، مبادرت به اعطای نمایندگی می نمایند. شرکت یکتانگر ارتباطات اصفهان نیز 7 سال متوالی است که موفق به اخذ نمایندگی رسمی فروش و ارائه خدمات مرتبط با کالای جعبه سیاه خودرو با نام تجاری CARPA شده است. تاریخ آخرین گواهی مربوط به سال 2017 میلادی است.
3- استعلام از مبداء:
سوال و مکاتبه رسمی با تولید کننده در کشور مبدا. البته این روش بیشتر مربوط به ارگانهای دولتی و تشریفات برگزاری مناقصات است.  متقاضیان حقوقی که خواستار بررسی از این روش هستند میتوانند با مکاتبات رسمی، و انجام  تشریفات رایج، پاسخ سوالات خود را دریافت نمایند
4- بررسی سابقه کارکرد:
این دستگاه در ایران بیش از 7 سال سابقه کارکرد رسمی دارد. برخی از خریداران دولتی و حقوقی و کارایی آن در پروژه های گوناگون در بخش اخبار و پروژه ها مورد اشاره قرار گرفته است که میتواند یکی از بهترین روشهای بررسی صحت عملکرد کالا باشد.

ضمن تشکر از حسن توجه و انتخاب شما، تلفنهای تماس با متصدیان در قسمت تماس با ما در اختیار شماست.
در حال حاضر معمولا در همان روزی که پرداخت انجام میشود، کالا به مقصد شما ارسال خواهد شد. و سپس شماره بارنامه و محل دریافت کالا بوسیله پیامک برای شما راسال میشود.
بیشتر کالاهای ارسالی  از طریق اتوبوس است. چرا که سریع و کم هزینه است. البته در صورت تمایل شما از طریق پست سفارشی و یا تیپاکس نیز خدمتتان ارسال میشود اما هزینه بیشتری دارد.

ردیاب:
ردیاب دستگاهی است که داخل خودرو و معمولا به صورت مخفی نصب میشود. در واقع یک دستگاه GPSonline است . نیازمند به یک سیم کارت است. کار اصلی این دستگاه ارسال اطلاعات مربوط به موقعیت خودرو است.  شما از طریق اینترنت به یک سایتی که از طرف فروشنده معرفی میشود، وارد شده و در آنجا موقعیت مکانی خودرو خود را مشاهده میکنید. بسته به نوع دستگاه و تنظیمات شما، اطلاعات میتواند به صورت پیامکی و یا بوسیله اینترنت ارسال شود. دقت این دستگاهها بسیار متفاوت است. اگر همه چیز خوب و منظم باشد یعنی دستگاه با کیفیت باشد و وضعیت GPRS خط داخل دستگاه هم خوب باشد و پوشش آنتن هم مناسب باشد و سایت مورد نظر هم خوب کار بکند ، نتیجه قابل قبول است. این دستگاهها تنوع زیادی دارند با امکانات جانبی متنوع. آنچه که به صورت عامیانه به آن GPSخودرو میگویند همین دستگاه ردیاب است. برای پیگیری خودروی سرقتی نیر این دستگاه میتواند کمک کند.
رهیاب:
رهیاب دستگاهی است که داخل خودرو نصب میشود و نیاز به یک مونیتور هم دارد. این دستگاه نیز در واقع یک GPS است. کار اصلی آن تعیین مسیر است. شما مقصد خود را مشخص میکنید و دستگاه به شما مسیرهای پیشنهادی و اطلاعات مرتبط با آن را بر روی مونیتور ارائه میکند. رهیابها از جهت کارائی  تفاوت چندانی با هم ندارند. این دستگاه کمکی به ردیابی خودروی سرقتی نمیکند. معمولا این دستگاهها نیازمند به روز رسانی نقشه هستند.
جعبه سیاه خودرو:
چعبه سیاه خودرو در واقع یک سیستم مداربسته خودرو است که اضافه بر فیلم داخل و بیرون خودرو، GPS هم دارد، صدای داخل را هم ضبط میکند، حسگر تشخیص ضربات هم دارد و….که اطلاعات کامل را در قسمتهای مرتبط مطالعه بفرمایید. جعبه سیاه خودرو نیازی به سیم کارت و مونیتور ندارد. از طریق  GPS دستگاه، سرعت، ساعت، تاریخ و مسیر و نقشه حرکت همه ثبت و ضبط میشود و در زمان بازبینی فیلمها و تصاویر این اطلاعات نیز مشاهده میشود. این دستگاه در پیشگیری از سرقت و حوادث و پیگیری اتفاقات بسیار موثر است. جعبه سیاه خودرو نیازمند به روزرسانی نقشه نیست. جعبه سیاه خودرو کمکی به ردیابی خودروی سرقتی نمیکند.

موارد مهم در زمان نصب دوربین خودرو carpa    

محل نصب روی شیشه - یکتانگر

محل نصب روی شیشه اتومبیل را به خوبی تمییز کنید.

با کمک یکی از دوستان که بیرون از خودرو ایستاده است از صاف بودن دستگاه در هنگام نصب مطمئن شوید.

بهترین محل نصب زیر پایه آینه جلوی خودرو است.

پس از نصب، بوسیله حرکت پایه و لنز، دوربین را طوری تنظیم کنید که موازی خط افق باشد و سپس پیج پشت پایه را محکم کنید.

چگونگی و مسیرعبور کابل برق دستگاه تا جای فندک به سلیقه و اختیار شماست. یک مسیر انتخابی در دفترچه راهنما ترسیم شده است.

مراقب باشید کابل برق دستگاه در طول مسیر له نشود و از ایجاد خمهای تند هم بپرهیزید.

تجربه نشان داده تعبیه یک جا فندکی جداگانه به صورت مخفی، کارایی بهتری دارد البته اصلا اجباری نیست.

در صورت نیاز و با کمک فرد آشنا با برق اتومبیل میتونید از برق مستقیم نیز استفاده کنید.

carpa-1300-gps.jpg یکتانگر

در مدل CARPA1300 ماژول GPS به صورت جداگانه نصب می شود. GPS باید در منتهی الیه سمت راست شیشه جلو نصب و سیم آن از طرف راست دوربین در بالاترین ورودی دوربین متصل میشود. توجه داشته باشید که ماژول GPS باید به اندازه بلندی کابل آن از دوربین فاصله داشته باشد. در فواصل کمتر احتمال ایجاد خطا در کارکرد آن وجود دارد.

هنگام نصب مراقب باشید که لنز دوربینها کثیف  نشود.